Zesłanie Ducha Świętego - to jedno z najważniejszych świąt w kościele związane z zstąpieniem Ducha Świętego pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Jezusa.

Zesłanie Ducha Świętego zakończyło proces Objawienia rozpoczęty w Starym Testamencie. Dzień ten uznawany jest za początek Kościoła. Potocznie nazywany jest Zielonymi Świątkami.

Zstąpienie Ducha Świętego, zapowiedziane już w Starym Testamencie, ponownie zostało przepowiedziane już przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy:

A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem
(J 14,26)

Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek usłyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. (J 16,13)

Według Dziejów Apostolskich Duch Święty zstąpił pięćdziesiąt dni po święcie Paschy o godzinie 9:00 ('trzeciej godzinie dnia' według hebrajskiego sposobu liczenia czasu), kiedy to Apostołowie przebywali na górze Oliwnej w 'górnym pomieszczeniu'. Zaczęli oni mówić wszystkimi językami świata.
Przemówienie Świętego Piotra, które miało miejsce chwilę po tym wydarzeniu uznawane jest za "Pierwsze wystąpienie  Głowy Kościoła", po którym nastąpiło "Pierwsze nawrócenie Żydów":
Gdy to usłyszeli, przejęli się do głębi serca: "Cóż mamy czynić, bracia?" - zapytali Piotra i pozostałych Apostołów.  "Nawróćcie się - powiedział do nich Piotr - i niech każdy z was ochrzci się w imię Jezusa Chrystusa na odpuszczenie grzechów waszych, a weźmiecie w darze Ducha Świętego"
 (Dz 2,37-38)
zeslanie ducha swietego